1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 4 Analist: Altın Fiyatının Bu Düzeylere Düşme Potansiyeli Var!

4 Analist: Altın Fiyatının Bu Düzeylere Düşme Potansiyeli Var!

featured

Altın, dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerinin güçlenmesiyle Perşembe günü kayıplarını üçüncü güne taşıdı. Federal Rezerv’in Jackson Hole sempozyumuna giden ekonomik desteği azaltma stratejisine ilişkin belirsizlik yatırımcıları gergin tuttu. Kriptokoin.com olarak son gelişmeleri sizler için hazırladık.

Gözler Wyoming’deki sempozyumda, altın kararsız

Spot altın, bu hafta kilit psikolojik 1.800 dolar seviyesinin üzerindeki kırılmasından yararlanamadıktan sonra, yazının yazıldığı sıralarda günlük %0.19 artışla 1.795,55 dolar seviyesinde işlem görüyordu. ABD altın vadeli işlemleri ise %0.17 artışla 1.798,50 yükseldi.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü Wyoming’deki yıllık ekonomik sempozyumda konuşması planlanıyor. Yatırımcılar, Delta koronavirüs varyantı hala bir endişe kaynağıyken, Federal Rezerv’in ekonomik destek önlemlerini azaltmayı planlayıp planlamadığı ve ne zaman planladığı konusunda bir ipucu arayacaklar. Külçeye yönelik iştahı azaltan gösterge 10 yıllık Hazine getirileri, iki haftanın en yüksek seviyesine yakın seyrediyor. Bu durum, getirisi olmayan altını elde tutmanın daha yüksek fırsat maliyetine dönüşürken, dolar endeksi de güçleniyor. CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson konuya ilişkin şu yorumu yapıyor:

Powell’ın konuşmasında altında önemli bir hareket beklenmiyor ve getiriler yükselmeye devam ederse, altının 1.760 dolara düşme potansiyeli var. Ancak altın, herhangi bir düşüşte hala iyi bir destek bulması gerekiyor. Dikkatler Jackson Hole’a çevrilirken, gelecek haftanın maaş bordrosu raporunun neye benzediğini öğrenene kadar, daralma zaman çizelgesi hakkında nasıl daha net olabileceğini görmek zor.

Fed ekonomik verileri beklemeyi mi tercih edecek?

Haftalık ABD işsizlik başvuruları ve ikinci çeyrek GSYİH tahminleri Perşembe günü 12.30’da açıklanacak. ANZ Research analistleri bir notta şu değerlendirmeyi yaptı:

Fed’in devam eden pandemi sırasında daha sabırlı olabileceğine dair herhangi bir işaret, altın fiyatları içi iyi bir destek olabilir.

Altın, merkez bankaları tarafından yaygın olarak para basılmasından kaynaklanan enflasyona ve para birimindeki değer kaybına karşı bir koruma olarak kabul edilir. Bu yüzden Fed’in faiz oranlarını artırması, faiz getiren varlıklara kıyasla külçenin cazibesini köreltecektir.

“Altının kazanımları kısmen Afganistan’daki siyasi gerilimlere bağlı”

Yatırımcılar, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın ABD merkez bankasının tahvil alımını gelecek yılın başlarında bitirmesi yönündeki önerilerinin ardından, Cuma günkü sempozyumda Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını dikkatle izliyorlar. CPM Group’un yönetici ortağı Jeffrey Christian, Jerome Powell’ın konuşmasına ilişkin şu öngörüde bulunuyor:

Çoğu insanın baktığı olasılık, Fed’in daha güçlü bir ekonomiye işaret etmesi ve önümüzdeki bir veya iki yıl içinde bazılarının daralması ve bunun altın piyasası üzerinde asılı kalması.

ABD Pentagon Basın Sekreteri’nin Kabil havaalanındaki patlamanın kayıplarla sonuçlanan karmaşık bir saldırının parçası olduğunu söylemesinin ardından Jeffrey Christian, altının kazanımlarını kısmen Afganistan’daki siyasi gerilimlere bağladı. Altının mütevazı kazanımları, James Bullard’ın doların gücüne katkıda bulunan ve gösterge Hazine getirilerini yukarı çeken yorumlarına rağmen geldi. OANDA’da kıdemli pazar analisti Edward Moya ise ekonomik belirsizliklere işaret ederek şu çıkarımda bulunuyor:

Tedavinin eninde sonunda masadan kaldırıldığı bir ortamda, altın mücadele edecek olsa da, ekonomik belirsizliklerin sürmesi muhtemel olduğundan ve bu durum külçe için güçlü bir talep görebileceğinden, faiz oranlarının gelmesi hala zor olacak.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap