1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. 3 Kere Haklı Çıkan Analist: Altın Portföyünde Bu Varlık Olmazsa Olmaz!

3 Kere Haklı Çıkan Analist: Altın Portföyünde Bu Varlık Olmazsa Olmaz!

featured

Mike McGlone, altın ve tahvil portföylerinin Bitcoin olmadan “çıplak” olduğunu iddia ediyor. Bloomberg stratejistinin bu beyanı, Bitcoin’in S&P 500 endeksinden daha yüksek bir Gold-Bond portföyüne ek olarak 50.000 doların üzerine çıkmasıyla ortaya atılmıştır.

Bitcoin, yatırım portföylerini koruyabilir mi?

Bir yatırım portföyünü borsaların potansiyel fiyat dalgalanmalarından koruyan nedir? Bloomberg Intelligence’den Mike McGlone, bu soruya, “Bitcoin (BTC)’in altın ve devlet tahvillerinin birleştirilmiş maruziyeti” cevabını veriyor. BTC’nin 100.000 dolara doğru gittiğini öngören kıdemli emtia stratejisti, üç güvenli liman varlığını S&P 500 endeksinin performansına karşı temsil eden yeni bir raporda türevleri değerlendirdi ve üçlünün en azından 2018’den beri karşılaştırmalı 2020 başlangıçlı Wall Street endeksinden daha iyi performans gösterdiğini tespit etti.

Bitcoin-Gold-Bonds endeksi, Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), SPDR Gold Shares (GLD) ve iShares 20+ T- Bond ETF’den (TLT) veri aldı. Üç fon, yatırımcıların altına sahip olmalarına gerek kalmadan piyasada risk almalarını sağlamaktadır.

Bitcoin, altın ve tahvillerden daha karlı

McGlone, Bitcoin (BTC)’in yatırımcıların riskten kaçınma stratejisini başarılı kılmak için bazı ağır yükler kaldırdığını ve altın ve tahvillere maruz kalsalar bile portföylerinin lider kripto para birimi olmadan “giderek daha çıplak göründüğünü” de sözlerine ekledi. Açıklama, artan niceliksel genişleme ve debt-to-GDP (Borç/GSYİH) seviyeleri beklentisine karşı Bitcoin, altın ve 10 yıllık ABD Hazine getirisinin performansından ipuçları aldı. Mart 2020’den bu yana, Bitcoin neredeyse %1,190 arttı ve bu da spot altının %25,93’lük yükselişinden çok daha iyi hale geldi.

Bu arada, ABD 10 yıllık tahvil getirisi aynı dönemde rekor düşük seviyesi olan %0.33’ten %1.326’ya yükseldi. Bununla birlikte, sağlıklı bir artışa rağmen, gösterge devlet tahvilinin getirileri, ABD’nin çekirdek enflasyonu olan %5,4’ten daha düşük geldi ve bu, tahvilleri riskli hisse senetlerine karşı güvence olarak tutan yatırımcıların enflasyona göre düzeltilmiş bir kayıp yaptığını gösteriyor.

Sonuç olarak, daha düşük getiriler, şirketlerin genişleme için yetersiz oranlarda borç almaları için yollar yarattı ve böylece hisse senetlerine destek verdi. Ek olarak, ikincil piyasalardaki yatırımcılar, daha yüksek ödemeler bekleyerek sermayelerini Bitcoin ve altın gibi getirisi olmayan varlıklara kaydırmaya başladılar.

Bill Gross: Tahvil getirilerinin yükselmekten başka bir şansı yok

Pimco’yu 2 trilyon dolarlık bir varlık yönetimi firması haline getiren eski tahvil yatırımcısı Bill Gross, tahvil getirilerinin “yükselmekten başka bir yeri olmadığını” belirtti. Emekli fon yöneticisi, 10 yıllık ABD Hazine bonosu getirilerinin önümüzdeki 12 ayda %2’ye yükseleceğini söyledi. Bu nedenle, getirilerle ters korelasyonu nedeniyle tahvil fiyatları düşecek ve bu da 2020 ve 2021 boyunca borç satın alan yatırımcılar için yaklaşık %3’lük bir kayba neden olacaktır.

Federal Rezerv, ABD ekonomisini canlandırmak için ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alma programıyla geçtiğimiz yıl ABD hükumetinin net borç ihracının %60’ını satın aldı. Ancak, Ağustos ayında ABD merkez bankası, %2 enflasyon hedefi ve ekonomik büyüme beklentileri göz önüne alındığında, bu yılın sonuna kadar tahvil alımını yavaşlatacağını açıkladı.

Gross, “Dolayısıyla, özel piyasalar, 2022’nin ortalarında ve sonrasında bu geleceği yüzde 60 oranında emmeye ne kadar istekli olacaklar” diyerek, ABD tahvil piyasasının bir “yatırım çöplüğüne” dönüşeceğini de sözlerine ekledi:

Orta ve uzun vadeli tahvil fonları kesinlikle bu çöp kutusunda.

Yükselen oranlar, aşırı değerli ABD hisse senetlerinden sermaye çekmekle tehdit edebilir. Aynı zamanda, riskten uzak bir ticaret olarak, fonlar da Bitcoin piyasasına akmaya başlayabilir. Aracı kurum BTIG’nin baş sermaye ve türev stratejisti Julian Emanuel, Şubat ayında CNBC ile yaptığı röportajda aynı konuya ışık tuttu. Emanuel’in açıklamalarının bir kısmı şunlar oldu:

Bu, yakalama ticaretinin yeteneğini göstereceği ortamdır […] O kadar düşük bir mutlak oran seviyesinden geliyorsunuz ki, daha yüksek oranların aslında Bitcoin gibi alternatifler için destekleyici olması muhtemeldir.

Şimdi McGlone’a göre, Bitcoin’e ve Ethereum da dahil olmak üzere kripto para piyasasının geri kalanına sermaye girişi, bir sonraki en iyi yatırım fırsatını bulmakla ilgili olacaktır. McGlone, kripto para birimlerinin “daha yüksek beta potansiyelini” temsil edebileceğini söyledi ve şunları ekledi:

Ethereum’un 5.000 dolara doğru yolda olduğunu görüyoruz ve Bitcoin için 100.000 dolar

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap