1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Dev İsim: Altın Fiyatları İçin Bu Düzeyler Geliyor!

3 Dev İsim: Altın Fiyatları İçin Bu Düzeyler Geliyor!

featured

Altın fiyatları Pazartesi günü, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın pandemi dönemi teşviklerinin hızla geri çekilmesine ilişkin piyasa korkularını yatıştırması ve külçenin güvenli liman cazibesini azaltmasıyla risk iştahının yükseliş yaşamasının ardından düştü. Dolar endeksi iki haftanın en düşük seviyesine geriledi, analistlere göre altının 1.839 doları aşması gerekiyor. İşte sektörün ünlü isimlerinden altın yorumları…

Vandana Bharti: Altın fiyatları keskin bir artış görebilir

Spot altın gün içi 1.814 dolar seviyelerine düşerken seansın başlarında 1.822 dolar ile 4 Ağustos’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyesine çıktı. ABD altın vadeli işlemleri ise yüzde 0.2’lik bir düşüş ile 1.816 dolara geriledi. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

SMC Comtradem emtia araştırmaları başkan yardımcısı Vandana Bharti, “İnsanlar hisse senedi piyasalarıyla daha fazla ilgileniyor, ancak bir düzeltme olması durumunda altın fiyatlarında keskin bir artış görebiliriz” dedi ve 1.917-1.940 doların önemli olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu seviyeleri, 2021’in geri kalanı için direnç noktaları olarak nitelendirdi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Jackson Hole ekonomi konferansında yaptığı sanal konuşmada Powell, merkez bankasının varlık alımlarını ne zaman kısmayı planladığına dair bir işaret vermedi ve bunun ötesinde faiz oranlarını yükseltmeye yönelik alınacak herhangi bir nihai kararda temkinli kalacağını belirtti. Powell’ın para politikasına yönelik bu açıklaması, altının Cuma günü %1,4 kazanmasına yardımcı olurken, dolar endeksini iki haftanın en düşük seviyesine itti.

Stephen Innes: Piyasa, beklentileri yeniden düzenlemeye başlıyor

SPI Asset Management yönetici ortağı Stephen Innes, “Piyasa, Powell’ın Cuma günü yaptığı ve altının yükselmesi için yeşil ışık niteliğinde olan konuşmasının ardından ABD faiz artırımı beklentilerini yeniden düzenlemeye başlıyor” dedi. Altın, büyük teşvik önlemlerinin ardından enflasyona ve para biriminin değer kaybetmesine karşı bir önlem olarak kabul edilirken, daha düşük faiz oranı, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini de azaltır.

Yatırımcılar şimdi, Cuma günü açıklanacak olan Ağustos ayı ABD tarım dışı maaş bordrosu verilerini şimdi takip edecek. Phillip Futures’ın kıdemli emtia müdürü Avtar Sandu bir notta, “Daha fazla ek varlık alım ortaya çıkmadan önce altın fiyatlarının yine 1.839 dolarlık uğursuz direnci aşması gerekecek” dedi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap