1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Analistten “Hesapları Değiştiren” Altın Fiyatları Tahminleri!

3 Analistten “Hesapları Değiştiren” Altın Fiyatları Tahminleri!

featured

Altın fiyatları, Pazartesi günü dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra, doların düşük seviyelerden yükselmesi ve yatırımcıların haftanın ilerleyen günlerinde önemli bir ABD istihdam raporunun yayınlanmasına kadar temkinli davranmasıyla düştü. Peki bu düşüş eğilimi sürecek mi? Kriptokoin.com olarak sıcak altın fiyatları tahminlerini sizlerle buluşturuyoruz.

Bart Melek: Altın fiyatları için bu seviyeler sırada görünüyor

Başkan Powell, Jackson Hole açıklamalarında enflasyonla ilgili endişelerini genel olarak dile getirmedi. Enflasyon beklentilerinin %2 seviyesinden ayrıldığına dair kanıt yok. TD Securities Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek’e göre bu anlatı altın için olumlu olmalı. Bart Melek konuya yönelik şu yorumlarda bulunuyor:

Görünüşe göre Başkan Powell tam istihdama ulaşmak için ekonomiyi sıcak çalıştıracak, bu da özellikle dezavantajlı sosyal gruplar için biraz daha uzun sürebilir. Bu muhtemelen herhangi bir indirimin nazik olacağı ve politika faizlerinin bir süre daha çok uyumlu kalacağı anlamına geliyor. Enflasyona yakın bir saldırı olmadan, nominal oranların yükselmesi için bir neden yok ve enflasyon beklentileri daha da yükselebilir. Ortaya çıkan kesin olarak negatif oranlar altın için pozitif olmalıdır. Çok uzak olmayan bir gelecekte kartlarda 1.830 dolarlık teknik bir hamle görünüyor. 2022’nin başına geçerken ve daralma iyi yönetilirken daha da yüksek seviyeler (1.850-1.900 dolar) olacak.

Jim Wyckoff: Altın bu hafta içinde baskı görebilir

Altın fiyatları ilk olarak Pazartesi günü ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü yıllık Jackson Hole ekonomi konferansında yaptığı konuşmanın ardından yükseldi. Powell, ABD merkez bankasının tahvil alım programının bu yıl azaltılabileceğini söyledi. Ancak Fed’in varlık alımlarını kesmeye başlaması ve altını daha yüksek seviyelere göndermesi için kesin zaman çizelgesine dair hiçbir belirti vermedi. Ancak altın daha sonra, Powell’ın konuşmasının ardından neredeyse iki haftanın en düşük seviyesine gerileyen dolar endeksinin toparlanmaya çalışmasıyla düştü.

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, “Piyasa, bu yıl bir miktar daralma olacağına dair bir fikir edinmeye başlıyor, ancak belki de pazarı korkutacak saldırganlıkla değil” dedi. Ancak Jim Wyckoff, Cuma günü ABD tarım dışı maaş bordroları raporunun planlanan açıklamasından önce temkinli olunmasının bu hafta altın üzerinde baskı oluşturabileceğini ve güçlü bir rakamın potansiyel olarak şahin Fed yetkililerine ultra kolay para politikasından uzaklaşma konusunda daha fazla kaldıraç sağlayabileceğini söyledi.

Carsten Menke: Altın ve gümüş biraz daha düşebilir!

Daha yüksek faiz oranları, getirisi olmayan külçeyi elde tutmanın fırsat maliyetini artırır. Julius Baer’in yeni nesil araştırma başkanı Carsten Menke, Jackson Hole konferansında yapılan yorumların altın ve gümüş üzerinde “temel” bir etkisi olmaması gerektiğini söyledi. Carsten Menke, “Sürekli bir ekonomik toparlanma ve geçici bir enflasyon artışının, altın ve gümüş fiyatlarının biraz daha düşmesine yol açacağına dair inancımız devam ediyor” dedi. Carsten Menke, enflasyonun ve ekonomik toparlanmanın piyasanın temel itici güçleri olduğuna dikkat çekti.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap