1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Analistten Altın İçin Şaşırtan Kestirimler: Evvel Bu Düzeyler Sonra…

3 Analistten Altın İçin Şaşırtan Kestirimler: Evvel Bu Düzeyler Sonra…

featured

Altın vadeli işlemleri Pazartesi günü düşüşle sona erdi, ancak geçen haftayı yaklaşık dört haftanın en yüksek fiyatıyla kapattıktan sonra önemli 1.800 dolar eşiğinin üzerinde tutundu. Peki, sırada hangi seviyeler bulunuyor? İşte analistlerin tahminleri…

Chintan Karnani: Veriler, altın fiyatında bir düzeltmeye yol açıyor

Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani, fiyatların “Federal Rezerv ve diğer önemli merkez bankalarının ekonomik gerçekliği ile azalan beklentileri arasında değiştiğini” söyledi. Yöneticiye göre fiyattaki günlük değişim, bir faktör için diğerini geçersiz kılıyor, çünkü beklenenden daha iyi ekonomik veriler, altında bir düzeltmeye ve ABD Merkez Bankasının tahvil alımını erken bir vakitte azaltacağına dair beklentilere yol açıyor. Ancak piyasa beklentilerinin altında gelen veriler gecikmeye yönelik beklentiyi besliyor.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere FED Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole merkez bankaları sempozyumuna yaptığı konuşmada, bu yıl tahvil alımlarının azaltılmasını desteklediğini, ancak yüksek enflasyonu “geçici” olarak görmeye devam ettiğini açıklamasının ardından külçe fiyatları Cuma günü bir adım yükseldi. Ayrıca, daralma sürecinin başlamasının, faiz oranlarındaki artışların yakın olduğuna dair bir sinyal olarak tasarlanmayacağını da vurguladı.

Sevens Report Research: Temeller, yükselişe işaret ediyor

Sevens Report Research’ün Pazartesi günkü haber bültenine göre analistler, altın için “temellerin, ihtiyatlı bir şekilde yükseliş gösterdiğini” söylüyor. Fed’in para politikasında “güvercin tonunu sürdürmesi durumunda altının 1.900 dolara doğru yeni bir koşuya başlayabileceği” belirtiliyor ve şu ifadeler kullanılıyor:

Ancak, birkaç ayın en düşük seviyelerine son düşüş göz önüne alındığında, teknik görünüm kısa vadede düşüş gösteriyor. 1.835 dolar civarındaki yaz ortası zirvelerinin üzerinde bir kırılma, bu yakın vadeli görünümün yükselişe dönüşünü destekleyebilir.

Zaner analistler: Bu gelişme altını yükseltebilir

Zaner analistleri Pazartesi günü yayınladıkları günlük raporda, “Geçen haftaki Fed sempozyumunun fikir birliği Fed’in sabırlı olması yönünde iken, enflasyonun daha fazla Fed yetkilisinin radarına girdiği de açıktı” dedi. Bu nedenle, Cuma sabahı açıklanacak olan tarım dışı bordro verileri, hem altın hem de gümüş fiyatları için önemli bir girdi olacak. Zaner’deki analistler, “Yumuşak bir maaş bordrosu verisi muhtemelen doları zayıflatacak, daralmayı azaltacak ve karşılığında altın ve gümüş fiyatlarını daha da yükseltecek” dedi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap