İlginizi Çekebilir
binanceta-yeni-devir-X3YGUTci.jpg
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Analist Şaşırttı: Altın’da Artık Bu Düzeyleri Bekleyin!

3 Analist Şaşırttı: Altın’da Artık Bu Düzeyleri Bekleyin!

featured

Altın vadeli işlemleri Perşembe günü arka arkaya kayıplar yaşadı. Geçen ay ABD perakende satışlarında artış olduğunu gösteren verilerin ardından dolar ve Hazine getirilerinin yükselmesiyle, altın neredeyse altı haftadaki en keskin günlük düşüşü gördü. Kriptokoin.com olarak, farklı analistlerin altın beklentilerini ve analizlerini sizler için derlerdik.

Ross Norman: Ayıların boğaların kararlılığını test etmek için destek seviyelerini vuracağından şüpheleniyorum

Metals Daily’nin CEO’su Ross Norman, verdiği bir demeçte, altın fiyatlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

Altına olan güven, özellikle geniş emtia kompleksinin başka bir rallinin tadını çıkarırken, hatta Bitcoin’den bahsetmiyorum bile, hafif, hatta kırılgan oldu. Açıkçası, beklenmedik şekilde güçlü ABD perakende satışları doları artırdı ve altın keskin bir düşüş yaşadı. Düşük hareket, tetiklenmenin durdurulmasıyla hızlandırılmış gibi görünüyor ve şimdi 1.750 dolardan desteğe dokunuyor. Şimdilik, en az direnç yolu daha düşük görünüyor ve ayıların boğaların kararlılığını test etmek için destek seviyelerini vuracağından şüpheleniyorum.

Bu arada piyasa analisti Mark DeCambre, yatırımcıların 2020 baharında pandeminin en kötü döneminde piyasalara likidite sağlayan tahvil alımlarını azaltma planlarına, gelecek hafta ABD Merkez Bankası’ndan netlik bekledikleri için, değerli metal fiyatlarının dalgalı olmasını beklendiğini belirtiyor.

“Altın 1.800 doları geçemez ve tutamaz”

Metal traderları ayrıca nihai faiz artışlarının zamanlamasına ilişkin ipuçlarını da takip edecekler. Fed’in iki günlük toplantısı 21-22 Eylül olarak belirlendi. Aralık vadeli altın sözleşmesi %2,1 düşerek ons ​​başına 1.756,70 dolara yerleşti. FactSet verilerine göre, uzlaşma aynı zamanda 12 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyedeydi. Wolfpack Capital’in baş yatırım yetkilisi Jeff Wright verdiği bir demeçte, sağlam ekonomik verilerin beklentileri fazlasıyla aşması nedeniyle altın “hızlı ve ani bir zincirleme reaksiyon yaşadı” dedi. ABD işsizlik başvurularının biraz daha yüksek olduğunu belirten Jeff Wright, değerlendirmesine şu şekilde devam etti:

Ancak perakende harcama verilerinin gücünü dengelemek için anlamlı buluyorum. Bu da ABD Hazine 10 yıllık getirilerinin artmasına neden oldu. Sonuç, altının daha da düşmesi ve bu düşüşün çok hızlı olması.

Perşembe günü, ABD’de ilk işsizlik yardımı başvurularının 11 Eylül’de sona eren haftada 20.000 artarak 332.000’e yükseldiği açıklandı. The Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistler %0,7’lik bir düşüş tahmin etmelerine rağmen, perakende satışlar geçen ay %0,7 arttı. Bölgesel banka Perşembe günü yaptığı açıklamada, Philadelphia Federal Rezerv’in ticari faaliyet endeksinin Ağustos’taki 19,4’ten Eylül’de 30,7’ye yükseldiğini ve dört aylık düşüş serisini sonlandırdığını söyledi. Son gelişmeler ve Fed’in varlık alımlarını azaltma arzusu göz önüne alındığında Jeff Wright, altın fiyatlarının önümüzdeki günlerde daha fazla düşme olasılığı olduğuna ve yakın vadede herhangi bir olumlu katalizör görmediğine inanıyor:

Altın 1.800 doları geçemez ve tutamaz. Bu nedenle piyasaya yeni bir faiz gelmeden 1.700 doları yeniden test edebilir.

Altın teknik analizinde beklenen trend: Ayı

Altın fiyatlarının yönünü belirlemeye çalışan analistler tarafından yapılan teknik analizde şu seviyelere dikkat çekiliyor:

Altın fiyatı dün güçlü bir şekilde düşüşle 1.770 dolar seviyesini kırarak, EMA50’nin oluşturduğu olumsuz baskı ile güçlendirilen, önümüzdeki seanslarda daha fazla düşüş elde etme şansını destekleyen olumsuz kalıp oluşturmayı tamamladığı için, bir sonraki negatif hedef olan 1.735’e yol açtı.

Altın fiyatı sert kayıplar yaşadı

Analistler bu nedenle, gün içi bazda düşüş eğilimi hakimiyetinin devam etmesini bekliyor ve 1.770 dolar seviyesinin kırılmasının mevcut negatif baskıyı durduracağını ve fiyatın yeni toparlanma girişimlerine başlamasına yol açacağını kaydediyor. Analistlerin bugün için beklenen işlem aralığı 1.735 destek ile 1.775 direnç arasında bulunuyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap