İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Analist Korkuttu: Altın, Bu Berbat Düzeylere Düşebilir!

3 Analist Korkuttu: Altın, Bu Berbat Düzeylere Düşebilir!

featured

ABD ekonomisine bakış değiştikçe altın fiyatı 40 dolarlık düşüşün ardından sahipsiz kaldı. Perşembe günü beklenenden daha iyi gelen ABD perakende satışlarının ardından altın 40 dolardan fazla düştü. Ve analistler şimdi ABD ekonomik görünümü Federal Rezerv faiz oranı duyurusu öncesinde değiştiği için fiyatların belirsiz bir alanda olduğunu söylüyorlar. Ayrıntılar Kriptokoin.com’da.

Altın fiyatları

ABD perakende satış rakamları, Temmuz ayındaki %1,8’lik düşüşün ardından %0,7 artarak Ağustos ayında beklentileri aştı. Piyasa konsensüs çağrıları %0,8’lik bir düşüş görmeyi öngörüyordu. Blue Line Futures baş pazar stratejisti Phil Streible, Kitco News’e verdiği demeçte: “Altının satışının en büyük katalizörü perakende satış rakamıydı. Ekonomiyi alıp pastaya böldüğünüzde, ABD’nin ekonomik gücünü ölçmenin bir parçası da perakende sektörüdür” dedi. Streible, daha güçlü bir perakende sektörünün yolun sonrasında daha şahin bir Federal Rezerv anlamına gelebileceğini belirtti. Streible şöyle dedi:

Ağustos ayında perakendedeki sürpriz toparlanma, Fed’in daha şahin yorumlarını tetikleyebilir. Daralan ve daha yüksek oranlar biraz daha yaklaştı. Perakende rakamının Fed’in gelecek haftaki faiz oranını etkilemesi muhtemel değil. Ancak merkez bankası, faiz oranlarını izlediklerini kabul edecek.

Altın, destek bulabildiği 1.750 dolar/ons seviyesinin yakınında işlem görmek için 40 dolardan fazla düşerken çok fazla teknik hasar meydana geldi. Yazının yazıldığı sırada, Aralık Comex altın vadeli işlemleri, gün için %2.11 düşüşle 1.756.90 dolardan işlem görüyordu. Streible, “Altının buradan toparlanıp toparlanmayacağından emin değilim. Hiç kimsenin umrunda değil. 1.795-1.810 dolar arasında çok fazla genel direnç var. Aşağı yönlü destek 1.700 doların hemen altında,” dedi.

Altına stagflasyon etkisi

TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, özellikle medyada trend olan stagflasyon manşetleriyle altının yeni alıcı bulup bulamaması merak konusu dedi. Analist diyor ki:

Stagflasyon temalı haberlerin sayısını takip edecek olsaydınız, bunun piyasanın anlatısının bir parçası olduğunu anlarsınız ve bunun sermaye girişlerinin altına dönüşmesini bekleyebilirsiniz. Para yöneticileri orada daha iyi fırsatlar buluyor. Altın fiyatları teknik bir destek aralığı olan 1.750 dolar seviyesinde destek buldu. Altın bir süreliğine 1.800 dolar aralığının yakınında demirli kalacak. ETF varlıkları büyük ölçüde değişmeden kalırken altına çok az spekülatif ilgi görüyoruz.

OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, altın boğalarının büyük bir hayal kırıklığı yaşayabileceğini de sözlerine ekledi:

Geçtiğimiz iki hafta boyunca, ABD hisse senetlerine yönelik artan ihtiyat çağrılarına rağmen altın rallisinin çoğunu toplayamadı. Altın tehlike bölgesine düştü ve kolayca 1.700 dolar seviyesine düşebilir. Altın teknik olarak ve fiyatlar geçen yazınki rekor seviyeden aşağı doğru eğimli trend çizgisinin (yaklaşık 1.750 dolar) altına kapanırsa, külçe sahipleri için çok çirkin olabilir. Altın, konsolidasyon modelinden açıkça koptuğu için artık dalgalı olmaya devam edecek.

Bu işlem haftası sona yaklaşırken, tüm gözler Çarşamba günkü Federal Rezerv faiz oranı toplantısında. Moya şöyle diyor:

ABD ekonomisi hala doğru yönde ilerliyor ve bu, Fed’in birkaç ay daha seyir kontrolünde kalmasına izin verecek. Gelecek haftaki FOMC toplantısında büyük olasılıkla Fed Başkanı Powell’ın yıl sonundan önce küçüleceklerini yineleyeceği görülüyor. Veriler, ekonominin hızlı bir şekilde delta değişken etkisinin ötesine geçtiğini göstermeye devam ederse, Kasım ayı daralması geniş çapta fiyatlanacak.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap