1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Analist: Haftaya Altın Fiyatında Bunları Bekleyin!

3 Analist: Haftaya Altın Fiyatında Bunları Bekleyin!

featured

Altının Cuma günü bir önceki seanstaki keskin satıştan hafif toparlanması, doların yükselmesiyle gücünü kaybetti ve yatırımcıların ABD Merkez Bankası’nın daralma stratejisine odaklanmasıyla ikinci bir haftalık düşüşe geçti. Spot altın %0,1 düşüşle 1.751,29 dolara gerilerken, ABD altın vadeli işlemleri ise %0,3 düşüşle 1.751,4 dolardan işlem gördü. Haftalık altın piyasası görünümü için Kriptokoin.com olarak farklı analistlerin değerlendirme ve analizlerini sizler için derledik.

Fed’in taperinge başlaması altın fiyatlarını nasıl etkiler?

Ağustos ayında ABD perakende satışlarındaki sürpriz bir artış, haftanın başlarında Fed’in erken dönem korkularını yeniden alevlendirdi, doları yükseltti ve Perşembe günü altında yaklaşık %3’lük bir düşüşe neden oldu. RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Daniel Pavilonis, piyasanın zaten Fed’in tahvil alımlarını azaltacağına ve bunun (ABD Hazinesi) getirilerini artıracağına inandığını söylüyor. Daniel Pavilonis, şu yorumu yapıyor:

Bu altın için iyiye işaret değil, büyük olasılıkla geri dönecek.

Daniel Pavilonis, altın yerine doların, emlak geliştiricisi Evergrande’yi çevreleyen Çin’deki gelişmelerden gelen güvenli liman talebinden yararlandığını ekliyor.

Rhona O’Connell: Ekonomik destek önlemlerinin gevşetilmesi, altın fiyatında başka bir sarsıcı, aşağı yönlü tepkiye yol açabilir

Dolar üç haftanın zirvesine tırmanarak altını diğer döviz sahipleri için daha pahalı hale getirirken, gösterge Hazine getirileri de yükseldi. NY merkezli bir trader, altının çoğu zaman sinir bozucu, ortalamaya dönen bir ürün olduğunu belirtiyor ve Fed toplantısına girerken 1.750-80 dolar aralığında sıkışmasının muhtemel olduğunu sözlerine ekliyor.

Fed’in politika belirleme komitesi Salı ve Çarşamba günü toplanacak. StoneX analisti Rhona O’Connell, güçlü bir şahin duruşunun, halihazırda fiyatlandırılmış olsa bile altında başka bir sarsıcı, aşağı yönlü tepkiye yol açabileceğini söylüyor. Ekonomik destek önlemlerinin gevşetilmesi yalnızca altının güvenli liman statüsünü karartmakla kalmaz, aynı zamanda faiz oranlarındaki herhangi bir sonraki artış, külçe gibi getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın daha yüksek fırsat maliyetine dönüşecektir.

“Altında 1.680 dolar seviyesi büyük bir destek, bu nedenle kırılma zor olacaktır”

Altın piyasalarının başlangıçta hafta boyunca toparlanmaya çalıştığını, ancak daha sonra yeniden kritik 1.750 dolar seviyesine ulaşmak için kırıldığını söyleyen analist Christopher Lewis şu analizi yapıyor:

Altın piyasaları başlangıçta hafta boyunca toparlanmaya çalıştı ancak daha sonra kazançlarını geri vererek 1.750 dolar seviyesine düştü. 1.750 dolar seviyesi elbette daha önce belirli bir miktarda destek gösteren bir alandır, ancak bu aralığın en altında kapatıyor olmamız, belki de kırılmaya hazırlandığımızı gösteriyor. 

Analiste göre, o seviyeden ayrılmak, daha önce büyük destek olan bir alan olan 1.680 dolar seviyesine doğru potansiyel bir hareket açmalı.

O bölgeden seken çekiç oldukça etkileyiciydi, ancak uzun vadeli grafiklere baktığınızda, bir süredir düşüşteydik, bu yüzden uzun vadede daha da düşmeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Bununla birlikte, 1.800 dolar seviyesinin üzerinde bir kırılmaya dönersek, o zaman daha yükseğe çıkmamız mümkün.

Genel olarak, bir süredir mücadele eden bir piyasa olduğunu ve ABD doları güçlenmeye devam ettiği sürece altını daha düşük seviyelere göndermesi gerektiğini belirten Christopher Lewis, altın fiyatlarının 1.680 dolar seviyesinin altına düşmesi durumunda, muhtemelen 1.600 dolar seviyesine doğru gidilebileceğini belirterek, analizine devam ediyor:

Bu elbette büyük, yuvarlak, psikolojik olarak önemli bir rakam, ama açıkçası, eğer bozulursak bundan daha aşağılara ineceğimizi düşünüyorum. ABD Dolar Endeksi’ne çok dikkat edin çünkü ralliye devam ederse bu piyasa üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olacaktır. Genel olarak, bu hala çok şüpheli görünen bir Pazar. Ancak 1.680 dolar seviyesinin büyük bir destek olduğunu ve bu nedenle kırılmanın zor olacağını belirtmekte fayda var.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap