1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 3 Analist: Altın Fiyatları Bu Düzeylere Düşebilir!

3 Analist: Altın Fiyatları Bu Düzeylere Düşebilir!

featured

Altın fiyatları Perşembe günü arka arkaya kayıp kaydetti ve yatırımcılar ABD Merkez Bankası ve külçe için gidecek yolu belirlemek için Cuma gününe kadar Ağustos ABD istihdam verilerine baktıklarından, dolar ve tahvil getirilerinin düşmesine rağmen destek bulamadı. Peki, sırada hangi seviyeler var?

Analistler: Veriler altın fiyatları için durağanlık getirebilir

AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, sarı metal fiyatlarının “traderların ABD tarım dışı maaş bordroları verilerinin önüne geçmek istemedikleri için son birkaç gündür çok cansız” olduğunu söyledi. Verilerin, bu ayın sonundaki Federal Rezerv toplantısının “temellerini” atacağını ve bunun “Fed’in likidite çanını sıkılaştırabileceğini göstermesinin büyük ölçüde beklendiğini” söyledi.

BullionVault araştırma direktörü Adrian Ash, Ağustos ayı istihdam verilerinin “altın ve değerli metallerde olağan oynaklığı getirmesi muhtemel” dedi. Geçen Cuma günü Jackson Hole merkez bankaları sempozyumunda Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalar, bu yıl tahvil alımlarının hızını azaltmayı desteklediğini ortaya koydu, ancak Fed’in resmi olarak ne zaman azaltacağını tartışmadı.

Ash: Önemli olan Fed’in para politikasını sıkılaştırıp sıkılaştırmaya cesaret edip etmeyeceği konusu

Emtia analistleri, Powell’ın geçen haftaki yorumlarının, Fed’in altın ticaretini etkileyebilecek olası geri dönüşün olası zamanlaması ve kapsamı hakkında bilgi toplamayı umut edenler için Cuma günkü ABD aylık istihdamını bir kıstas güncellemesi yaptığını söylüyor. Ash, altın için bunun ötesinde, “Bu sonbahardaki soru, piyasanın merkez bankacılarının politikayı enflasyonun yaşam maliyetini yükseltmesinden para politikasını daha hızlı sıkılaştırmaya cesaret edip etmeyeceğini düşünüp düşünmediği” dedi.

Altının Perşembe günkü kaybı, Ağustos sonunda ABD istihdam yardımlarına başvuran kişi sayısının 14.000 azalarak 340.000’e düşerek salgının en düşük seviyesine düştüğünü gösteren hükümet verilerinin hemen ardından geldi.

Altın fiyatı için izlenecek önemli veriler

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, tarım dışı maaş bordrosunda daha zayıf bir rakamın “altın için oldukça olumlu olacağını, çünkü Powell’ın ABD ekonomisine yönelik daha temkinli bakış açısını güçlendireceğini” sözlerine ekledi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın bugün açıklanacak tarım dışı maaş bordroları raporunun öncesinde, veriler, işsizlik yardımı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta düştüğünü, işten çıkarmaların ise Ağustos ayında 24 yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Powell geçen hafta, istihdam artışının devam etmesi halinde merkez bankasının bu yıl varlık alımlarını kesmeye başlayabileceğini, ancak faiz oranlarını artırma kararında temkinli kalacağını söylemişti. Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altın, düşen trend çizgisinin üzerindeki konsolidasyon çok uzun sürdüğü için ons başına 1.788-1.797 dolar aralığına düşme eğilimi gösteriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap