1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 2 Analist: Altın Fiyatını Bu Gelişmeler ve Düzeyler Belirleyecek!

2 Analist: Altın Fiyatını Bu Gelişmeler ve Düzeyler Belirleyecek!

featured

Stratejist David Song’a göre, 22 Eylül’deki Fed faiz kararı, merkez bankasının parasal desteği azaltma yolunda göründüğü için, kısa vadeli altın fiyatı görünümünü değiştirecek gibi görünüyor. Piyasa analisti Haresh Menghani ise, odak noktası FOMC toplantısına kayarken, ayıların kontrolü ele geçirdiğine dikkat çekiyor. Kriptokoin.com olarak iki analistin altın fiyatları konusundaki değerlendirmelerini sizler için derledik.

Stratejist David Song’un altın fiyatı için temel tahmini: Nötr

Altın fiyatı, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) üç aylık toplantısı öncesinde, beklenenden daha iyi gelen ABD Perakende Satış raporunun Fed politikasında yakın bir değişime yönelik spekülasyonları körüklemesi ve yeni gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte aylık yeni bir düşük seviyeye (1.745 dolar) geriledi. Stratejist David Song, Başkan Jerome Powell ve Komite’nin, geçici bir çıkış stratejisi sunması durumunda külçeyi sürükleyebileceğini belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

Hazine menkul kıymetleri ve Mortgage Destekli Menkul Kıymet alımlarını azaltma planları, daha yüksek ABD faiz oranlarına işaret ettiği için altının cazibesini azaltabilir. Ancak merkez bankası para politikasını normalleştirmek yerine, daha erken bir zamanda normalleştirmeye daha fazla isteklilik gösterirse, külçe altın daha aşağı yönlü bir kaderle karşı karşıya kalabilir.

David Song’a göre, Ekonomik Öngörüler Özeti’nde (SEP) yapılan güncelleme, ABD Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki (TÜFE) yavaşlamanın, Fed’in enflasyonda geçici bir artış beklentisini güçlendirmesi ve enflasyonda yukarı yönlü revizyon beklentisini desteklemesi nedeniyle, para politikası görünümünde önemli bir değişikliği ortaya çıkarabilir.

Stratejist, faiz oranı nokta grafiğine göre, Başkan Jerome Powell ve Komite’nin şu anda 2023’te iki faiz artırımı öngördüğü için, altın fiyatının yeni aylık en düşük seviyelere itilebileceğini tahmin ediyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bununla birlikte, piyasa katılımcıları daha yüksek faiz oranları için bahisleri artırdıkça, Fed yetkililerinden daha fazlası, altın fiyatını destekleyebilir ve külçe yılın ikinci yarısında Mart’ın düşüğünü (1.677 dolar) korurken, yakın vadede belirli bir aralıkta işlem görebilir. Öte yandan, Ağustos ayının düşüğünden (1.682 dolar) gelen toparlanma, FOMC vites değiştirme yolunda göründüğü için, piyasa davranışında bir değişiklikten ziyade, daha geniş trendde bir düzeltme olarak ortaya çıkabilir ve piyasa katılımcıları daha yüksek ABD faiz oranlarına hazırlanırken, Fed politikasındaki önemli bir değişiklik külçeyi sürükleyebilir.

“Herhangi bir toparlanma hareketi, 1.772-74 dolar bölgesi yakınında bir satış fırsatı olarak görülebilir.”

Piyasa analisti Haresh Menghani’ye göre, piyasa katılımcıları şimdi Prelim Michigan ABD Tüketici Duyarlılığı Endeksinin yayınlanmasını dört gözle bekliyor ve bu veri, ABD tahvil getirileri ile birlikte USD fiyat dinamiklerini etkileyebilir. Analist, odak gelecek haftanın önemli FOMC toplantısına kaydığı için, daha geniş bir piyasa riski hissinin altın çevresinde bazı trade fırsatları yaratabileceğini söylüyor ve şu analizi yapıyor:

1.750 dolar seviyesinin altında satışların devam etmesi, olumsuz görünümü yeniden teyit edecek ve altını savunmasız hale getirecek. Bir sonraki destek, emtia sonunda 1.700 dolarlık yuvarlak rakama meydan okumak için geri düşmeden önce, 1.729-28 dolarlık alanın yakınında sabitlendi.

Haresh Menghani, herhangi bir toparlanma hareketinin, 1.772-74 dolar bölgesi yakınında bir satış fırsatı olarak görülebileceğini belirtiyor ve analizine devam ediyor:

Bu da, altın için 1.780 dolar bölgesine yakın yükselişi sınırlamalı ve bu şimdi güçlü bir bariyer olarak hareket etmeli. İleriye dönük sürdürülebilir bir hareket, kısa vadeli bir hareketi tetikleyebilir ve altını, 1.808-10 dolar alanına (200-DMA) doğru 1.800 dolar işaretinin üzerine geri itebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap